04 Сер САХНОВЩИНСЬКИЙ КОРОВАЙ – НАДБАННЯ УКРАЇНИ
– Що для вас і вашої громади значить сахновщинський коровай? – з цього запитання, мабуть, розпочиналися всі наші інтерв’ю з журналістами та бесіди з Експертною радою з нематеріальної культурної спадщини (далі – НКС), що діє при Міністерстві культури та інформаційної політики України. Відповідаємо. Сахновщинський коровай – це усталений в межах Сахновщинської територіальної громади і Харківської області символ гостинності та єднання поколінь. Історично елемент виник як діалог культур, що виник між переселенцями з колишніх Полтавської і Харківської губерній, які оселилися на цих землях. Він демонструє тісний зв’язок із навколишнім середовищем в плані продовження давніх хлібопекарських традицій Сахновщинського краю. Нині коровай активно використовується у весільному процесі, під час урочистостей та масових заходів типу ярмарків, свят, фестивалів. Навіть під час російсько-української війни жінки продовжують випікати коровай як на весілля, так і на передову Захисникам і Захисницям України.
Про важливість короваю не лише для Сахновщинської громади, Харківщини, а для всієї України свідчить наступний промовистий факт: згідно наказу Міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка від 06 липня 2022 року №228 елемент НКС «Знання та практики приготування сахновщинського короваю» був включений до Національного переліку елементів НКС України. Елементу присвоєно охоронний номер – 029.нкс. Це честь, це гордість, це престиж бути першими і займати таку почесну нішу в культурному просторі України, а в деяких моментах – бути взірцем для інших. Адже наш коровай поки що єдиний з усієї України у Національному переліку, хоча ми добре знаємо, що така традиція побутує у багатьох регіонах.
Завдячуючи славнозвісним жінкам-коровайницям з різних куточків Сахновщинської громади, ця мрія стала реальною саме у 2022 році. У знак пошанування їхньої праці та, звісно, з нагоди включення елемента НКС «Знання та практики приготування сахновщинського короваю» до Національного переліку елементів НКС працівники клубної системи, головна спеціалістка відділу освіти, культури, молоді та спорту Віталія Дудка спільно з музейною берегинею Ніною Прядко провели вечір-вшанування носійок елемента НКС під назвою «Сахновщинський коровай – надбання України». Захід відбувся 03 серпня 2022 року на базі головного музейного закладу громади, де чи не найкраще знають шану давнім хлібопекарським традиціям.
До Національного переліку елементів НКС України від Сахновщинської громади ввійшло 10 майстринь-коровайниць із таких населених пунктів – смт Сахновщина, села Тавежня, Огіївка, Лебедівка, Новодмитрівка, Шевченкове, Дубові Гряди, Великі Бучки, Катеринівка та Володимирівка. Рівно половина, а саме 5 коровайниць представили у музейному просторі свої рукотворні шедеври. Серед них легендарний огіївський коровай від найдосвідченішої коровайниці Любові Терещенко, який пахне рідним селом, материнською ласкою і любов’ю. Леся Шикітка, одна з найактивніших коровайниць громади, презентувала знаменитий тавежнянський коровай, який викликає захоплення, подив і насолоду. Олена Клочко, одна з найуспішніших коровайниць громади, познайомила з уславленим короваєм під брендом «Мамина хата», що так полюбився сахновщанам і гостям селища. Світлана Дробот, одна з найгостинніших коровайниць громади, представила запашний дубовогрядський коровай, що є яскравим втіленням давніх родинних кулінарних традицій. Тетяна Проценко, одна з найлюб’язніших коровайниць громади, презентувала чарівний новодмитрівський коровай, який аж до скоринки просочений ніжністю і теплом.
На тематичний захід, на превеликий жаль, змогли завітати не всі носійки сахновщинського елемента, однак про кожну із них було згадано та відзначено Почесною грамотою Красноградської районної військової адміністрації. На заході були присутні Володимир Суєцький, голова Сахновщинської селищної ради, та Григорій Перкін, начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту, які особисто від себе висловили слова вдячності шанованим коровайницям Сахновщинського краю. Без перебільшення славнозвісним, адже під час проведення заходу журналісти телеканалу «Інтер» знімали сюжет про наших Героїнь культурного фронту!
Почесними грамотами Красноградської РВА нагороджені також експерти, ініціатори подання заявки щодо включення сахновщинського короваю до Національного переліку Віталія Дудка та Олег Яриніч. Вони поділилися спогадами про те, як все починалося, які труднощі і радощі були у роботі. До них приєдналася Ніна Прядко, яка пригадала музейний напрямок популяризації сахновщинського короваю. Звісно, надали слово найпочеснішим гостям – нашим талановитим жінкам, що не перестають дивувати своєю випічкою та вправною майстерністю з тістом. Хтось привіз один, хтось два, а хтось навіть три короваї, та й в додачу шишки та всілякі рогалики! Від імені усіх коровайниць виступила поважна Любов Терещенко, яка наголосила, що не пам’ятає себе без роботи з тістом. Це не просто хобі, це її життя! Гордимося, що пекарська справа стає родинною традицією, що невістки і внучки пані Любові теж цікавляться коровайними секретами та навіть спекли свої короваї на свято.
Неофіційна частина вечору-вшанування передбачала тематичну бліц-екскурсію музеєм, інтерактив із експонатами, що пов’язані із випічкою хліба, огляд експозиції «Розвиток елементу НКС «Знання та практики приготування сахновщинського короваю» за 2017-2022 роки». Та найголовніша складова цієї частини – це дегустування і пригощання короваєм від самих сахновщинських коровайниць! Та не просто так, як то кажуть, в суху, а під живе виконання старовинних коровайних (весільних) пісень від Надії Мізюрко та її сестри Євгенії Білюк, учасниць народного фольклорного гурту «Чорнобривці» Дар-Надеждинського сільського клубу-філії.
За родинним столом зібралися ті, хто знає ціну культурній спадщині. Долучайтеся до нас, нехай цей стіл розширюється і збагачується. Працюємо на перемогу у культурному тилу!
А ще у нашого короваю з’явився ось такий хештег #сахновщинськийкоровай. Публікуючи фото у соціальних мережах з короваєм, не забудьте його додати. Натиснувши на нього, можна переглянути усі дописи багатьох людей, що його вказали.
No Comments