18 квітня – Міжнародний день пам’яток і визначних місць. День пам’яток історії та культури

    Світова спільнота сьогодні відзначає День пам’яток історії та культури. Його девізом став заклик «Збережемо нашу історичну батьківщину».

     У 1983 році, за пропозицією Асамблеї Міжнародної ради з питань охорони пам’яток та визначних місць ЮНЕСКО оголосив 18 квітня Міжнародним днем пам’яток та визначних місць. Завдання цього свята – ще раз нагадати світовому суспільству про різноманіття культурної спадщини створеної зусиллями багатьох народів за всю історію людства, її вразливість та необхідність збереження для майбутніх поколінь.

    В Україні було ухвалено встановити відповідне свято, відзначати яке слід щорічно 18 квітня − у Міжнародний день пам’ятників і визначних пам’яток. В Україні цей день має назву − День пам’яток історії та культури, відповідно до Указу Президента України від 23 серпня 1999 року № 1062/99.

  На сьогодні у Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО від України перебувають 7 об`єктів.

   Це наступні об`єкти:

  • Київ: Собор святої Софії з прилеглими монастирськими спорудами, Києво-Печерська Лавра (з 1990 р.);
  • Ансамбль історичного центру Львова (з 1998 р.);
  • Геодезична дуга Струве (з 2005р.);
  • Букові праліси Карпат та стародавні букові праліси Німеччини (з 2007, 2011 рр.);
  • Резиденція митрополитів Буковини і Далмації (з 2011р.);
  • Дерев’яні церкви карпатського регіону Польщі і України (з 2013р.);
  • Стародавнє місто Херсонес Таврійський (з 2013р.).

   Харківська область – один з найбільших регіонів України. Мандруючи тутешніми місцями, точно можна знайти велику кількість цікавих і унікальних пам’яток. Ми підготували для вас ТОП-пам’яток Харківської області, які варто відвідати хоча б раз у житті.

  Історичні пам’ятки: Шарівський замок,  Інститут іоносфери, Садиба Шидловських,  садиба «Наталівка, «Харківський Чорнобиль», ракетна база в Есхарі.

 Парки: Фельдман Екопарк, Наталівський парк, Краснокутський дендропарк, Ландшафтний парк «Печенізьке поле», Гомільшанські ліси.

 Природні пам’ятки: Співаючі тераси, Блакитнi озера, Кицівська пустеля,   Солоне озеро, Козача гора, Національний природній парк «Дворічанський», гора Кременець, ландшафтний парк «Великобурлуцький степ».

 Сахновщинська громада також сповнена дивами! Подорожуючи по своїй землі, ми відкриємо для себе багато нового і цікавого.

Ми пропонуємо вам ознайомитися з культурною спадщиною нашої громади.

  1. Великобучківська Свято-Вознесенська церква. Пам’ятка архітектури місцевого значення. Церква побудована в 1810 році і це найдавніша мурована споруда села. За переказами людей існує дві версії щодо будівництва цього храму. Перша – його побудував генеральний суддя, таврійський губернатор, серб за походженням Г.П. Милорадович. Друга – храм збудувала німкеня Надія Дейтріх. Землю для церкви продав незаможний селянин Корній із Керносівки. Архітектор невідомий. Хоча у ті часи славився архітектор, митрополит Рафаїл Зборівський, його називали батьком церковного українського бароко. Великобучківський Свято-Вознесенський храм зведено в стилі класицизму, з елементами українського бароко. Легенда розповідає, що верх церкви викладено на яєчних білках. Старожили села згадують, що ні один із руйнівників храму не залишився без покарання. Всі як один передчасно померли, або стали жертвами нещасних випадків.
  2. Прибудова будівлі колишньої церковно-приходської школи, 1911 р. побудови. Пам’ятка архітектури місцевого значення. Біля Великобучківської Свято-Вознесенської церкви був будинок із шести кімнат для священника та приміщення церковнопарафіяльної (приходської) школи. Головний корпус згаданої школи було знищено в довоєнний період, а прибудова, зведена в 1911 році, залишилася. Нині тут розмістився заклад культури – Великобучківська сільська біблотека-філія, що продовжує освітньо-культурні традиції цього краю.
  3. Колодязь із журавлем. При в’їзді в село Великі Бучки стоїть колодязь, що з давніх-давен називають «царським». Над ним високо в небо здійнявся чорно-білий журавель, який міцно тримає в дзьобі відро.
  4. Козацький хрест. Пам’ятка історії місцевого значення. Могила чумака, колишнього запорізького козака Григорія Шульги, належить до пам’яток історії XVIII століття. Про поховання свідчить великий гранітний хрест  висотою 1,3 метри. На ньому напис: «Тут похований раб божий колишнього Запорожжя козак куреня Колноволодцкого Григорій Захарієв син Шульга представився… року грудня дня».

  Україна − держава з багатовіковою історією та культурою. Кожна епоха залишає нам у спадщину пам’ятку архітектури чи історії, що зберігає в собі згадку про певну визначну подію чи особистість. Наша країна несказанно багата на культурні пам’ятники та історичні визначні пам’ятки, але чи буде у наших нащадків можливість помилуватися ними, доторкнутися до минулого, цілком залежить від нас. Вивчайте, гордіться та бережіть свою історію!

No Comments

Post A Comment