19 Лют Форум творчості «Коровай+вишивка+пісня=Сахновщина»
16 лютого 2024 року в Сахновщинському будинку культури відбувся форум творчості «Коровай+вишивка+пісня=Сахновщина» на якому розглядалися питання охорони та популяризації нематеріальної культурної спадщини Сахновщини.
Учасниками форуму були сахновщинські коровайниці, вишивальниці та фольклорний гурт «Чорнобривці» Дар-Надеждинського сільського клубу-філії. Запрошеними гостями були Сахновщинський селищний голова Володимир Суєцький та начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту Григорій Перкін.
Наша Сахновщинська громада багата на елементи нематеріальної культурної спадщини. Офіційно у Національному переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України внесено один елемент – «Знання і практики приготування сахновщинського короваю». Проте сахновщинська земля славиться також давніми вишивальними традиціями і народною піснею.
Із назви заходу зрозуміло, що трьома китами культурної спадщини Сахновщини є коровай, вишивка і пісня. Вивчаючи і знаючи ці традиції, ми зможемо передавати культурну спадщину свого краю нащадкам. Це і є нашим головним завданням.
Повідала історії про місцеву вишивку та вишивальниць директорка Комунального закладу «Сахновщинський краєзнавчий музей» Ніна ПРЯДКО, яка представила чудову презентацію «Місцева вишивка та вишивальниці, традиційні орнаменти та кольористика». Пані Ніна розповіла про знаних та шанованих в громаді вишивальниць: Людмилу Удовіченко, Ольгу Довбню, Ганну Приходько, Римму Устименко, Вікторію Ситник, Ларису Клименко і це далеко не всі наші дорогі вишивальниці.
Ми продовжуємо вишивальні традиції наших предків, додаючи щось нове і сучасне, експериментуємо. Саме так у 2023 році, напередодні відзначення Дня вишиванки, виникла ідея створити презентаційний рушник Сахновщинської громади. Розпочалася кропітка робота з втілення цього проекту, який тривав 9 місяців, а саме: пошук майстрині-вишивальниці, джерел фінансування, створення ініціативної групи, розробка ескізів та постійні консультації з майстринею, яка вже мала досвід із втілення таких ідей. Зокрема, працювала над вишитою картою нашого району для спільної вишитої карти Харківської області. Під пісню про рушник у живому виконанні Анни Івашкевич учасники хореографічної студії «Експресія» представили загалу надзвичайно гарний презентаційний рушник Сахновщинської громади, який вишила досвідчена, талановита та творча вишивальниця Вікторія Ситник. Висловлюємо щиру подяку пані Вікторії за її унікальну роботу, Армену Бакманяну за фінансову підтримку, членам ініціативної групи за допомогу в реалізації проекту. Приємним сюрпризом для пані Вікторії стало отримання щорічної приватної премії з підтримки діячів культури, які прославляють Сахновщинську громаду, яку у 2022 році започаткувала Віталія Дудка. Далі Вікторія Станіславівна розповіла про роботу над презентаційним рушником, якому відведене почесне місце у Сахновщинському краєзнавчому музеї.
А який же рушник без запашного короваю на ньому? Наступним блоком форуму став сахновщинський коровай та жінки-коровайниці, що його випікають. Оду сахновщинським коровайницям продекламувала Антоніна Осипа, яка прочитала вірш «Коровайниці», авторка вірша – Марина Зозуля, лауреатка Всеукраїнської літературної премії імені Михайла Чабанівського 2022 року. Працівники культури з 2020 року опікуються питаннями охорони, популяризації, розвитку елементу та співпраці з носійками. До уваги учасників форуму було представлено відео-презентацію «Елемент НКС України «Знання і практики приготування сахновщинського короваю» від ХХ століття до сьогодення». З детальною та цікавою презентацією по охороні елементу НКС виступив краєзнавець та дослідник Олег Яриніч. «Хочу вам зізнатися, що ми вас любимо та цінуємо, наші дорогі коровайниці», – завершив свою розповідь Олег Валерійович. Продовжив захід фольклорний гурт «Чорнобривці» в їхньому виконанні прозвучала коровайна пісня «Де ж ти, Іванку, зілля брав?».
І цією піснею розпочався третій блок зустрічі – пісенна спадщина. Директорка Комунального закладу «Сахновщинська публічна бібліотека» Любов Волошина ввела в історичний екскурс про те, яку роль пісня відігравала у культурному житті громади та як ці пісенні традиції продовжують сучасники. Бібліотечні працівники представили перфоманс в основі якого лежало уявлення про пісню, як про спосіб життя. Пані Любов зазначила, що в Сахновщині дуже давні та цікаві пісенні традиції. З рекордного у пісенній творчості можна назвати Сахновщинський тисячний хор під керівництвом Чернявського, який у 1951 році виступав на святі пісні і танцю в місцевому парку. Любов Іванівна зазначила, що дуже багато здобутків та премій привезено на Сахновщину землю вмілими виконавцями, які популяризували громаду в різні часи. Прославлений вчительський хор, ансамбль духових інструментів, народний чоловічий гурт «Явір», народний жіночий ансамбль «Сахновщаночка», народний фольклорний гурт «Чорнобривці» – це все наша нематеріальна культурна спадщина, яку треба досліджувати, берегти та популяризувати.
Після заходу відбулася дегустація надзвичайно смачних короваїв, які спекли вмілі коровайниці Любов Терещенко зі своїми невістками та Леся Шикітка. Також всі присутні змогли оглянути виставку рушників наших вправних майстринь-вишивальниць – Ольги Довбні, Людмили Удовіченко, Ганни Приходько, Вікторії Ситник.
Селищний голова Володимир Суєцький звернувся зі словами щирої вдячності до всіх наших майстрів та майстринь, які прославляють Сахновщинську громаду.
Сахновщина неабияк пишається своїми коровайницями, своїми вишивальницями, своїми талановитими виконавцями. Тож, тримаємо стрій, гуртуємося, цікавимося, активно працюємо щодо промоції нашої культурної спадщини та перемагаємо. А переможемо обов’язково, бо любимо те, що захищаємо, любимо все українське.
No Comments